top of page

8. רכוש הרגלי חיים חסכניים

המיליונרים ה"ארכיטיפים" מהווים את המיעוט הצבעוני והקולני הבולט במרחב הציבורי, בתקשורת, ובימינו אנו, בעיקר ברשתות החברתיות פייסבוק, איסטגרם וכיוצ"ב. מיעוט זה מציג את עושרו (ולא רק את עושרו) לראווה לכל מי שרק מוכן להסתכל. פעמים רבות, אפילו לצופה ההדיוט ברור כי לא מדובר בעושר ותיק או יציב, אשר קיים על מנת להישאר, אלא בערמת כסף אשר נפלה מהשמיים, אינה מנוהלת בחוכמה כלל וכלל ואשר לא עתידה להישאר זמן רב ברשות בעליה הפזרן. כמה מהר שבא הכסף ככה מהר הוא ילך. ולא חסרות דוגמאות. אנחנו צופים בהן כל יום. פתחו את הפיד שלכם.

בצד השני של הקשת בענן, מעטים קוראים כתבות או אפילו טורחים לבדוק האם קיים מחקר מקיף העוסק במיליונר ה"ממוצע", כמו למשל מחקריו הקלאסיים של תומס סטנלי ("המיליונר מהדלת ממול"), המתארים את המיליונר הממוצע דווקא כאדם משעמם מאוד. כשאנחנו מדברים על המיליונר הממוצע (בארה"ב) מדובר על אדם כבן 50, נשוי, עצמאי, שנוסע במכונית ממודל לא חדש, גר באותו הבית כל החיים ומשקיע הרבה בחינוך ילדיו. את הכסף שהוא לא מוציא על הבית ועל האוטו הוא חוסך תקופה ארוכה, וזה מה שהביא אותו להיות מיליונר.

אחרי החנון הזה, שממנו אנחנו אמורים ללמוד, אף אחד לא עוקב, אף אחד לא מעריץ אותו ובוודאי אף אחד לא מנסה לחקות אותו או ללמוד ממנו איך להיות מיליונר.

למה בעצם לא? הרי הוא המקרה השכיח.

האם זה לא מגרה אתכם מספיק? האם זה לא קונטרוברסלי מספיק כדי לצור עניין ותגובות? האם זה חס וחלילה עשוי לגרום לכם לעשות משהו מועיל במקום להמשיך ולצפות בתוכן המקודם הבא? האם אתם פה בשביל הריגוש או כדי להגיע לעצמאות כלכלית?

לעיתים אפילו כתבות שעוסקות ב"מיליונרים מיוחדים במינם" טיפוסים בעלי כישורים יוצאי דופן, מתמקדות דווקא בהרגלי החיים הפשוטים והחסכניים של אנשים אילו, ולא בכישורים שלהם. התפריט היומי הצנוע של וורן באפט, ההימנעות מטיסה במחלקת עסקים של ג'ון בוגל, המלתחה של מארק צוקרברג וכו.

רכישת הרגלי חיים חסכניים הינה קריטית בדרך לקראת עצמאות כלכלית ולשימורה.

אני מבדיל בין כישורים להרגלים. למה?

כישורים הן יכולות מקצועיות. האפשרויות המעשיות העומדות בפני לביצוע עצמאי של שירותים מסוימים הנדרשים ע"י משק הבית, במקום לשלם עבורם: ניקיון הבית, טיפול ברכב, מניקור, או לימוד הילדים. על חשיבות פיתוח כישורי החיים דיברנו בדיבר מספר 7 "משחק סכום חצי: מיקור פנים כאמצעי משנה מציאות במשק הבית".

הרגלים הם משהו הרבה יותר כללי. הם מאפיינים בסיסיים של הקיום שלנו. הדרך שלנו לעשות את הדברים. הכישורים שאני רוכש מאפשרים לי לאמץ את ההרגלים אותם אני מעוניין לטפח. אם ארכוש את הכישור, את היכולת לרכב על אופניים, אוכל לאמץ לי להרגל את הרכיבה על האופניים ולהתנייד ממקום למקום ללא תלות בתחבורה מנועית. אם אכשיר את עצמי בבישול, אוכל לאמץ לי להרגל לבשל לעצמי את הארוחות שלי ושל בני משפחתי הנאכלות בבית ובחוץ.

טיפוח של הרגלי חיים פשוטים וחסכניים יביא אתכם לעצמאות כלכלית.

דה.

צר לי על הפתרון הבנאלי אותו אני מציג.

אין כאן אקשן ואין פיצוצים. ללא שום רכילות או עירום של ידוענים. אף אחד אינו עירום מלבד המלך בעצמו.

זה כל כך פשוט. תבדקו על מה אתם מוציאים הרבה כסף, רכשו לעצמיכם את הכישורים הנדרשים ואמצו לעצמיכם הרגלי חיים המאפשרים לכם להימנע מהוצאות כבדות אילו. את העודפים תחסכו, וגם אם אין לכם מושג בהשקעות ולא תכו את השוק, עדיין תהיו מיליונרים בסוף.

זו לא בושה להוציא פחות ממה שאתם מרוויחים וזה לא קשור לקמצנות.

אתם יכולים להיות נדיבים מאוד ועדיין לחיות בשפע שמשאיר לכם כסף רב כל חודש בצד.

מבולבל/ת קצת? האם זהו הפוסט הראשון של הצהוב שאתה קורא? אולי יהיה לך יותר קל ללכת להתחל כאן.

bottom of page