top of page

התחפושות 1 

קריאה ויישום של מאמרים לפי טיפוסי אישיות
אצל הצהוב, כולם נכנסים לפארק השעשועים, אבל כל אחד בוחר על אילו מתקנים הוא רוצה לעלות

אני ממליץ לכם בתחילה לעלות על מתקנים (כלומר לקרוא וליישם מאמרים) המתאימים לאישיות שלכם, אח"כ כאלו שמתאימים לכם פחות ורק אח"כ לנסות להתעמק בפילוסופיה ובאלכימיה צהובה למתקדמים להלן מאמרי הליבה.

כנסו לכאן עכשיו כדי לבחון את עצמכם ולגלות מהם מאפייני האישיות הבולטים שלכם.

המאמרים המעשיים בבלוג ממוינים לפי טיפוסי האישיות של בעלי התפקידים בתא הכלכלי המשפחתי. היות ואנו מדברים על משקי בית, מדובר בדרך כלל בשני אנשים החולקים בניהם את התפקידים השונים, אך לא מן הנמנע כי אדם אחד יבצע את כל התפקידים, שני אנשים יחלקו את אותו התפקיד או שתפקידים מסוימים יוזנחו ולא יבוצעו על ידי אף אחד.

את טיפוסי האישיות שאלתי מתאוריית הטיפוסים של ג'ון הולנד, ושכללתי אותם למטרותינו. כמובן שכל אדם יכול להיות מאופיין ביותר מטיפוס אחד, כלומר ניתן להסתכל על טיפוסי האישיות השונים כאל מאפייני אישיות הנוכחים אצל כל אחד מאתנו בצורה דומיננטית יותר או פחות.

 
הטיפוסים השונים: מטפח, ריאליסט, האקר, שיטתי, מנהל, יזם

דפוסי האישיות השונים, משליכים על נטייתו המקצועית של האדם, כלומר אנשים באופן טבעי ייטו לבחור מקצוע הולם לאישיות שלהם, או יתפסו תפקיד מתאים בתא המשפחתי. יתרה מכך, מחקרים מראים כי אנשים המתפקדים בסביבה ההולמת את נטיותיהם יתמידו יותר בעבודתם, יסתגלו יותר ויהיו באופן כללי שבעי רצון יותר.

שימו לב כי ייתכן שאתם תופסים מקום שונה בעולם החיצוני ובעולם הפנימי של התא הכלכלי המשפחתי. ייתכן ובחוץ אתם נגיד בנק ישראל, אבל בבית מישהו אחר מחליט כמה כסף מוציאים על מה.

מיון המאמרים עפ"י דפוס האישיות נועד לסייע לכם לבחור ולקרוא מאמרים באופן סלקטיבי. ברצוני לזמן לכם הצלחות בתחילת הדרך על ידי התמקדות בטיפוסים הדומיננטיים שלכם, עם זאת כולי תקוה שעם הזמן ועם גיבוש ושכלול הכישורים הכלכליים שלכם, תוכלו אט אט להתחיל לעבוד גם על צדדים שנראים לכם פחות, ומרגישים לכם פחות, אבל פעמים רבות דוקא שם טמונים האוצרות האמיתיים ואחוזי השיפור המתגמלים ביותר.

לאחר זמן מה, אולי הרבה פחות מ-19 שנים, ייתכן ותגלו את עצמכם כאנשים רב מימדיים, המסוגלים לזמן (לפי רצון) דפוסים שונים של התנהגות חברתית-כלכלית, אנשים המסוגלים ללמוד ולהשתמש בכישורים בעלי ערך ולרתום אותם לצורך או לרצון שלהם, ייתכן ותוכלו להתחיל ולהתנתק מכוח המשיכה ולעוף על עצמכם בעצמאות כלכלית מלאה.

בעלי התפקידים הטיפוסיים בתא המשפחתי הכלכלי:

הריאליסט - טיפוס ביצועי, אדם מעשי המצטיין בעבודה מכנית, טכנית וטכנולוגית.

תפקידים אפשריים בתא הכלכלי המשפחתי : גנן, נגר, צבעי, חשמלאי, אינסטלטור, מהנדס תקשורת ומחשבים, מנקה, טבח, שליח, קניין, סטייליסט, ספר ,מעצב.

הריאליסט מצביע על תוכנית
ליזם עולה רעיון בראש

היזם - טיפוס שאפתן ומוחצן, אסרטיבי, בעל בטחון עצמי ויכולת מנהיגות.

תפקידים אפשריים בתא הכלכלי המשפחתי : נדלניסט, מנהל השקעות, איש קשר עם גורמים חיצוניים לתא, רפורמטור, זה שיוזם שינוי ומוביל את השאר קדימה אחריו.

השיטתי - טיפוס מאורגן. אוהב סדר ויציבות. יודע לאסוף כמויות גדולות ומורכבות של מידע ולעבד אותו.

תפקידים אפשריים בתא הכלכלי המשפחתי : מנהל תקציב, מתעד ומנהל את המידע פיננסי, מנהל השקעות, עו"ד, מנהל קשרי ספקים, קניין, חוקר ביצועים, בירוקרטור.

השיטתי על המחשב
המטפח במדי אחות ומברשת שיער

המטפח/חברתי - טיפוס סוציאלי, אמפתי, מעניק ומכיל.

תפקידים אפשריים בתא הכלכלי המשפחתי : מחנך, מורה, מבשל, מטפח אישי, מטפח הבית, אחראי ספורט (אופניים, ריקוד) אחראי אומנות (צילום, שירה, ציור), אחראי בריאות (תזונה, פסיכולוגיה, אימון אישי).

המנהל - טיפוס המנהל. אם אתה גם חברתי/מטפח גם שיטתי וגם עוד משהו, אתה כנראה המנהל.

תפקידים אפשריים בתא הכלכלי המשפחתי : מנהל כללי של משק הבית, שר הפנים, שר חוץ, וכל תפקיד אחר של כל אחד מהטיפוסים האחרים, אחראי על כל שאר הטיפוסים ומתאם בניהם, בקיצור, אמא.

המנהל עם הרבה ידיים מטפל בהרבה משימות
ההאקר עם מצנפת ושרביט

ההאקר/הפורץ - הטיפוס היצירתי והלא קונבנציונלי, זה ששוחה נגד הזרם, זה שחושב שהחוקים לא תופסים לגביו או שנכתבו עבור אחרים, טיפוס מופנם ושקט או נעדר עד שחוזר ובגדול  (ובדרך כלל בצעקות שהמלך הוא עירום).

תפקידים אפשריים בתא הכלכלי המשפחתי : פותר בעיות מורכבות בהינף יד, מספק מידע בעל ערך, מוביל למחשבה ושינוי, מגדיר ערך, אלכימאי, פרווקטור.

אז קדימה, תתחיל לקרוא ותתחיל ליישם, היום זה היום שלך.

bottom of page