top of page

1. (ב)ראשית שלם לעצמך 10% ומעלה 

when there's a will there's a way

old English proverb  

כאשר יש רצון - יש דרך

פתגם אנגלי עתיק

מאמר זה הוא הראשון מבין 10 מאמרים אשר יראו לך בצעדים פשוטים ומדודים איך תוכל לפרוש לפנסיה בפחות מ20 שנה.

אתה יכול לבחור להפסיק לקרוא ו/או ליישם את הצהוב בכל רגע שתרצה, הבחירה היא שלך, וזה לא יעלה לך אגורה.

קדימה, נגמרו התירוצים, צא לעצמאות פיננסית כבר עכשיו!

(כל מה שאני כותב מיועד לנשים, גברים ואחרים כאחד).

השאיפה שלך לעצמאות כלכלית הינה בראש ובראשונה בחירה להוציא את עצמך לחופשי. כלומר לפי הגדרה זו כל עוד אתה (בלי לנסות להעליב, גם אני חי במציאות הזו), לא עצמאי כלכלית, אתה תלוי במישהו או במשהו כדי להשיג כסף ובמילים אחרות, עבד. עבד לאדונים שאתה בחרת ביודעין ובעיניים פקוחות לרווחה, בעידן סופר משוחרר זה.

גלולה כחולה גלולה אדומה

נסו לראות ולהבין איך העבדות שבחרנו בעצמנו באה לידי ביטוי ב-2 רמות, כלפי חוץ וכלפי פנים :

1. בספירה עליונה, כלומר כלפי חוץ אנחנו "עבדים" של המעסיק שלנו, האלכימאי, היחיד שיודע להתמיר (לשנות, להפוך) את הזמן והמאמץ שלנו למשכורת (=כסף). אנחנו סוסי עבודה שרתומים למכונה. אנחנו לא יודעים איך המכונה עובדת, אין לנו בעלות על המכונה ואנחנו לא מקבלים אחוז מההכנסה של המכונה, אלא אך ורק שכר יומי (שמתומחר בדיוק על מנת) שבקושי יספיק או שבקושי לא יספיק לקיום שלנו.

המעסיק שלנו ושחקנים גדולים אחרים במשחק הם אילו שזוכים בכל התמורה למעט שכרינו הזעום. הם מחליטים כמה. הם מחליט מתי. הם יכול להחליף אותנו כרצונם, הם מחזיקים בכל המפתחות ושומרים על כל הדלתות. אנחנו כעבדים לא יודעים להמציא מכונה שרותמת את כוחנו ומייצרת כסף, ולכן אין לנו ברירה אלא לבחור ביודעין בעבדות.

2. בספירה תחתונה, כלומר כלפי פנים אנחנו "עבדים" כתוצאה מתזרים המזומנים האפסי או השלילי בתא הכלכלי המשפחתי בו אנו חיים. כל חודש אתה עובד, מרוויח סכום כסף מסוים ומחלק לכולם מהעוגה, עד שלך לא נשאר שום דבר, או חס וחלילה, אפילו חסר ואתה נשאר חייב עוד כסף שטרם הרווחת. התוצאה החשבונאית של חלוקת כל הרווחים של משק הבית כל חודש בין כל ה"ספקים" עד שלך לא נשאר כלום קובעת שאתה עובד ב"חינם". מי שמוכן לעבוד בחינם, הופך עצמו בהתנדבות לעבד.

 

האם נראה לך שהמטרה של המעביד שלך (בפיצרייה, למשל) היא לשלם את כל הרווחים שלו עבור שכירות של המקום, חשמל, ארנונה, המשכורת שלך ושל שאר העובדים, מיסים, ראיית חשבון, קמח, גבינה צהובה וזיתים ולהישאר בסוף כל חודש בלי שום דבר ביד? ברור שלא. מה, הוא פראייר?

אז למה אתה כמנהל של תא כלכלי משפחתי נוהג כך? לא משאיר לעצמך כלום בסוף החודש. מה, אתה פראייר?

במילה "עבדות" אני מתאר תלות. אני לא מתכוון למבנה המס של הפרט. שכיר יכול להיות עצמאי כלכלית ועצמאי יכול להפסיד כסף באופן קבוע.

מהן האלטרנטיבות האפשריות לבחירה ב"עבדות" כמעט לתמיד?

א. דרך אחת היא קיצור תקופת העבדות על ידי צבירה מהירה של נכסים, כלומר להגיע להון הדרוש לאפשרות ליציאה לפנסיה מוקדמת בהקדם האפשרי הרצוי. ברגע שנגיע להון הדרוש לכך, נהייה חופשיים. אפילו אם לא נממש את האפשרות.

ב. דרך קיצונית יותר היא יציאה מיידית מעבדות לעצמאות, כלומר לעבוד עבור עצמך ולהיות אחראי לגורלך לטוב או לרע.

אבל למרות שתי האפשרויות הנ"ל רבים וטובים בוחרים דוקא להישאר "עבדים", אבל ב"כלוב זהב". מציאות כלכלית שמעוצבת לשביעות רצונם. הבטחון והתנאים בשבי כה טובים, עד שהם עדיפים בעיניהם על פני חיי החופש.

אזהרה לי לכם אחים ואחיות - חיי העבדות בכלוב זהב מפתים ומשחיתים. הם עשויים באופן פרדוקסלי לפגוע בסיכויים שלכם להגיע לא רק לעצמאות כלכלית (גשמית) אלא גם לפגוע בסיכוייכם להגיע לעצמאות אישית, נפשית או רוחנית ברמה גבוהה יותר, אם גם לכך אתם שואפים.

אז איך אני שובר את מעגל העבדות, איך אני יכול להוציא את עצמי לעצמאות כלכלית?

פשוט מאוד, דבר ראשון שלם לעצמך 10% מההכנסות שלך. מתנה. לתמיד

Euro

(ב) ראשית שלם לעצמך 10%. רק אח"כ חלק את 90% הנותרים בין כל השאר

     

          אין דרך אחרת

                 הפוך את הפירמידה

There is no spoon

כן - זה חייב להיות בסדר הזה!

אף אחד לא מרוויח מספיק כדי שיישאר לו בסוף החודש כסף מיותר. הכסף הזה, שעבדת כל כך קשה עבורו ושמגיע לך, החלק שלך בעוגה חייב להיות משולם לך בתחילת החודש!

איזה רואה חשבון אמר לי פעם שחברות מהותן ביצירת רווח ותא משפחתי לא מתנהל כמו חברה, כלומר שהוא לא הוקם כדי ליצור רווח לבעליו ולכן ההשוואה לא במקומה. שטויות! דיבורים של נוגשי עבדים, תא משפחתי הוקם על מנת לקדם את מטרותיהם של בני המשפחה ומטרות עולות כסף. תכלס.

פקח את עינך והסתכל סביב: הבוס שלך, צוקרברג, בזוס, וג'ק מא כבר מסודרים, לא צריך לדאוג להם. מדינת ישראל דואגת לעצמה ולוקחת 17% על (כמעט) כל עסקה שעשית או תעשה אי פעם בשטח הריבוני שלה, שלא נדבר על מס הכנסה בגובה עד 50% מהיגיעה האישית שלך (זמן, זיעה ודם) או מס רווחי הון של עד 25% על ההכנסות הפאסיביות שלך (כלומר מס על הכנסות מנכסים שנקנו בכסף שכבר שילמת עליו עד 50% מס).

ומה איתך? ומה עם הילדים שלך? האם לא מגיע גם להם משהו? זה הגיוני, זה חוקי, זה פשוט וזה מעשי, קדימה:

אם יש רצון - יש דרך. שלם לעצמך ראשון.

קח לעצמך (לפחות) 10% מההכנסות שלך ושמור אותן לעצמך, להבטיח את עתידך ואת עתיד היקרים לך. כל השאר יצטרכו להסתדר עם 90%.

אגלה לך סוד - לא רק שזה אפשרי, אלא אחרי שתתנסה בזה, תרצה להגדיל את החלק שוב ושוב ולראות איך במקביל לכך שאתה מוציא פחות ופחות כסף, ושומר יותר ויותר כסף לעצמך, אתה גם הופך להיות מוכשר יותר וחזק יותר כמו גם מאושר יותר, בריא יותר ועשיר יותר. שלא לדבר על קרוב הרבה יותר לעצמאות כלכלית.

אינני מדבר על חסכון פנסיוני כפוי ו/או וולונטרי בלתי נזיל או נזיל למחצה. לא כולל הפרשות עובד, מעביד, פיצויים או קרן השתלמות בעבודה.

אני מדבר על 10% אחרי כל ההפרשות. מני מזומני.

סכום זה אמנם יכול למצוא את דרכו למוצרים "פנסיונים" כגון קרן השתלמות, קופת גמל להשקעה וכדומה, אולם מדובר בסכומים שמעל ההפרשות ה"רגילות", מדובר בכסף נזיל שעשוי להיות מושקע בני"ע כמו גם בנדל"ן או בכל השקעה נבונה אחרת שתמצא לנכון.

בז'אנר ה- EARLY RETIREMENT EXTREME ) ERE ) מדברים על חסכון של כ-70% מהשכר. מחיה על כ-30% מהמשכורת תביא אותך לפרישה, לטענתם בתוך כ-5 או 6 שנים. לא שיש בזה משהו לא בסדר, אולם ה"מחיר" שיש לשלם עבור המסלול המהיר הוא כבד, ולא כל אחד מעוניין לוותר על ילדים, לגור עם שותפים בדירה קטנה, לאכול קטניות, להתקלח במים קרים ולנקות את הבית לבד מעתה ועד עולם.

הצהוב, להלן, מגדיר עצמו כ EARLY RETIREMENT NOT EXTREME )  ERNE ) וממליץ על חסכון של 10% עד 40% מהשכר.

מחיה על כ- 90% מהשכר נטו תביא אותך לפרישה תוך כ-19 שנה.

מהיום זו המנטרה שלך:

בראשית שלם לעצמך 10% ומעלה, בראשית שלם לעצמך 10% ומעלה, בראשית שלם לעצמך 10% ומעלה, בראשית שלם לעצמך 10% ומעל

איפה החישוב שמוכיח את הטענה הזו?

מי זה הצהוב הזה בכלל?​

אם אני לא הצלחתי להראות לך שהדרך לעצמאות כלכלית מוכנה לפניך ורק מחכה שתצעד בה , נסה להקשיב לגדולים ממני:

 

...Emancipate yourselves from mental slavery

None but ourselves can free our minds...

שים את השיר ברקע, תקשיב למילים ותקרא את המאמר שוב ושוב, עד שתראה את הדרך. מתנה ממני אליך באהבה.

בראשית שלם לעצמך 10% ומעלה בראשית שלם לעצמך 10% ומעלה בראשית 

מבולבל/ת קצת? האם זהו הפוסט הראשון של הצהוב שאתה קורא? אולי יהיה לך יותר קל ללכת להתחל כאן

bottom of page