top of page

כמה זה מספיק  101

כמה צריך כדי לפרוש

פעמים רבות שמעתי את השאלה נשאלת, שאלתי את עצמי, וכמובן גם נשאלתי על ידי אחרים את השאלה הגדולה מכולן שנשאלת בעולם העצמאות הכלכלית: "כמה זה מספיק"?

בגיל צעיר זו שאלה כללית וראשונית.

אני לא זוכר את עצמי שואל, אבל אני זוכר שהבת שלי היתה קטנה ושאלה אותי: "אבא, אנחנו עשירים?"

"נו, אבא, אתה יודע למה אני מתכוונת..."

אני זוכר את עצמי בגיל יותר מבוגר ממנה ובשלב מאוחר יותר מחדד ומכמת את השאלה: האם מיליונר זה בשקלים או בדולרים?

האם סופרים בדרך למיליון רק את מה שנמצא בחשבונות נזילים או גם נכסים פחות סחירים כגון נדל"ן וחסכון פנסיוני?

בהמשך, לא בהכרח הודות להשכלה פורמלית או מקצועית, אלא הודות לניסיון ולתובנות שצברתי במהלך הדרך התחלתי לדייק:

האם יש לי או מתי יהיו לי מספיק אמצעים על מנת להרשות לעצמי את כל מה שאני צריך ורוצה לי ולבאים אחרי?

ימים רבים עברו מאז, והשאלה הזו השתכללה להיות תורה שלמה אותה אני גאה להציג בפניכם. במהלך המסע אני מקווה לעזור לכם  לרכוש את הידע והמיומנות הדרושים להשגת החלומות הגשמיים שלכם. הפילוסופיה הרוחנית-חומרית הזו היא המהות של הצהוב. המטרה של הצהוב הוא החיפוש אחר נירוונה כלכלית. הארה חומרית, שתוכל, אם תרצו, להביא יד ביד להארה רוחנית כתוצאה מהשחרור מכבלי החומר.

Stacking Coins

עכשיו, כשאנחנו יודעים מה המטרה שלנו, אוכל להחזיר אתכם אחורה לאותה שאלה תמימה ששאלה אותי ילדתי הקטנה:

"אבא, אנחנו עשירים? גם אני?"

ניסיתי לוותר על האנלוגיה מהסרט המפורסם ואמרתי לה שהבחירה בידנו ואני בטוח שלי וגם לה יהיה מספיק.

מתוך איזושהי תקווה שזה יספק אותה... כמובן שזה לא עבד.

הילדה הופיעה פתאום מולי בתחפושת ההאקר ותבעה לדעת:

"מה אתה אומר, בעצם? שיהיה לי כסף ללא הגבלה אם רק ארצה בכך?"

לא.

אני אומר שאת לא צריכה כסף ללא הגבלה על מנת להשיג את כל מטרותיך החומריות.

האמת היא שמה שהבת שלי אמרה, זה בכלל שהיא מקבלת כסף מלחרבן במשחק שבו היא שיחקה בנייד :)

פשוט לא רציתי להשתמש במילה המלוכלכת הזו הזאת,

כסף.

המילה כסף כשהיא מופיעה כך בעירום ללא שום ליווי, מרמזת על כסף מזומן בצורת שטרות או לחלופין אפסים ואחדים במחשב בנק פלוני, שראשית כל, כבר הושגו על ידי פעולות שבוצעו בעבר, ושנית, מונחים כאבן שאין לה הופכין שהם מופקרים לשוד וביזה לאור היום מצד הבנקים, המדינה, ו"שותפים" רבים אחרים אשר ניזונים באופן קבוע מהגבינה שלנו. כסף מזומן, בדרך כלל, הוא לא המקום הטוב ביותר לשים את ה"אמצעים" שלנו, ולכך אתייחס בפוסטים רבים נוספים.

מכאן והלאה אשתדל להתייחס לסחורה בה אנחנו חושקים או לשירות אותו אנחנו מבקשים כ"ערך" ולא כ"כסף", ובמאמרים ערך במשקפיים של הצהוב, ערך במשקפיים של הכלכלה, משחק סכום חצי, כמה אני באמת מרוויח לשעת עבודה ואחרים, אני מסביר בהרחבה למה "ערך" של מוצר שעולה 100 ₪ שווה לנו, או עולה לנו למעשה הרבה יותר מ- 100 ₪.

חזרה לאנלוגיה הסתומה מהסרט:

לא רק שאני מבטיח לכם כמו מורפיוס, משחרר העבדים, כי כאשר נסיים את הדרך, לא תהיו חייבים עוד "לעבוד" בשביל כסף, אלא אני מוסיף וטוען כי כבר במהלך הדרך אתם תוכלו, במגבלות מסוימות, להימנע מלהוציא כסף ואפילו לייצר כסף לא כתוצאה מעבודה שאתם נדרשים לבצע בתנאים שמקובלים עליכם יותר או פחות, אלא כתוצאת לוואי מבורכת מביצוע פעולות שאתם בחרתם לעשות בשל סיבות הנובעות מהרצון להגשים את המטרות שלכם !!!

תקראו את זה שוב.

נשמע לכם מופרך?

אני כותב בלוג זה כי אני רוצה לכתוב אותו, ובכל זאת אני מאמין שכתיבתו תרעיף עלי שפע כלכלי.

מי שממחזר בקבוקים למען הסביבה, עדיין מקבל בתמורה את דמי הפיקדון.

באופן דומה גם מי שמטפל בילדיו במקום לשכור להם מטפלת או מלמד אותם מתמטיקה ושפה שניה במקום לשכור מורה פרטי נמנע מלהוציא על כך כסף מזומן כל חודש, גם אם המניע למעשיו הוא אידאולוגי.

יהיו כאילו מבינכם שיזכרו שהם היו קטנים ושאלו את הדוד החכם במה כדאי לעבוד שהם יהיו גדולים. הוא אמר להם משהו כזה (אם באמת היה דוד חכם): "תבחרו משהו שאתם כל כך אוהבים לעשות עד כדי שאתם מוכנים לעשות אותו בחינם, אח"כ תמצאו מישהו שיהיה מוכן לשלם לכם כדי לעשות את זה".

אני מתכוון להרחיב ולאפשר לכם להחיל את ההגדרה הזו על כל מישור בחייכם, נשימה אחר נשימה, עד אשר תגיעו למאסה קריטית, עצמאות כלכלית, נירוונה פיננסית, לגמור את החודש, לתמיד.

באמצעות הצהוב תוכלו לגלות אצלכם בבית ערוצי חיסכון וגם ערוצי רווח באופן בלתי מוגבל!  וללא עלות! 

איך הצהוב יודע כמה הוא צריך, או לצורך העניין כמה אתם צריכים?

פשוט מאוד,

ראשית, עליכם למנות את הרצונות והצרכים שלכם ולהפוך אותם לרשימה מסודרת וסופית שתענה על כל חלומותיכם.

שנית, עליכם לצבור אמצעים להשגת היעדים שלכם.

אמצעים אילו יכולים להיות הון כדוגמת כסף מזומן, אגרות חוב, מניות ונדל"ן אותם אני צובר מתוך תזרים מזומנים חיצוני (=עבודה), הון אותו אני צובר מתוך תזרים מזומנים פנימי (=ריבית, שכ"ד של נכס שאני משכיר, רווח הון), אולם, ואולי החשוב מכולם,

אמצעים יכולים להיות גם כישורים ויכולות שלמדנו, פיתחנו וסיגלנו לעצמינו.

לדוגמא: על מנת לענות על הרצון בגג מעל הראש אפשר לצבור סכום כסף מזומן בבנק ובאמצעותו לשכור את הדירה, אפשר לרכוש בעלות על הדירה ולהשתמש בה למגורים, אפשר ליצור מציאות בה אני יכול לבנות בעצמי את הדירה באמצעים שעומדים לרשותי, אפשר ליצור מציאות בה הסכם מסוים (חוקי כמובן) מאפשר לי לגור בדירה בתמורה למשהו אחר, אפשר לבחור באורח חיים המייתר את הצורך בדירה.

יש אינספור דרכים שונות בהן אני יכול לבחור על מנת לענות על הרצון שלי בגג מעל הראש.

לאחר שתגדירו את החלומות שלכם ותפרטו אותם למטרות ויעדים, יהיה לכם קל הרבה יותר לשקול ולהחליט מהי הדרך הנכונה עבורכם להשיג אותם !

למעשה, נראה לי שניתן לומר ככלל, כי ככל שהאמצעים שלנו רחוקים יותר מכסף מזומן, כך הם בטוחים ומוגנים יותר.

בדוגמא שלפנינו, למשל, תשלום במזומן הוא הפחות בטוח. מזומן חשוף לסיכונים כגון שחיקת הערך של ההון כתוצאה מאינפלציה ועלויות אחרות, עליה של שכ"ד, עלויות שקשורות לבעל בית, גניבת ההון וכו. בעלות על דירה בטוחה יותר ממזומן, אך עדיין חשופה לסיכוני טבע, בני אדם וכיוצ"ב, אבל אם אני מסוגל לבנות דירה או ליצור מציאות בה אני משתמש בדירה של מישהו אחר בתמורה למשהו שבאפשרותי לספק באופן חוקי הרי שאני בטוח לחלוטין. אם הדירה תעלם, אוכל באמצעות היכולות שסיגלתי לעצמי ליצור או להשתמש בדירה אחרת.

וכאן אני סוגר מעגל לתשובה שלי לשאלה: "כמה זה מספיק?"

מספיק לדעתי זה די אמצעים לספק את מה שהגדרתי לעצמי, ולכן

עצמאות כלכלית, להגדרתי, היא הנקודה שבה אדם צבר מספיק אמצעים כדי להפסיק להיות תלוי בתזרים מזומנים חיצוני להשגת מטרותיו. אותו אדם יכול לבחור להמשיך לעבוד כשכיר או כעצמאי, במשרה מלאה או חלקית, או לבחור לא לעבוד לתקופה קצובה או לתמיד, תוך שהוא מסתמך על האמצעים אותם צבר להמשך קיומו והגשמת חלומותיו.

אם תבחרו להגיע לעצמאות כלכלית בעזרת הצהוב, זה אמור להיות גם מהנה, גם מעניין, גם לא אקסטרים ואולי על הדרך אפילו תצאו קצת מוארים.

אז למה אתם מחכים? היכנסו לצהוב, קראו את כל המאמרים בחינם ודברו איתי כדי שאפרסם את הפוסט הבא בסדרה: עכמה זה מספיק 102, שידבר על הבטחת העצמאות הכלכלית על ידי סכום חד פעמי לעומת השגתה על ידי תזרים קבוע.

אז למה אתם מחכים?

הגדירו את המטרות שלכם כבר עכשיו

הצהוב – בקריאה ראשונה מטורף, בקריאה שניה הזוי, בשלישית הגיוני וברביעית גאוני

מבולבל/ת קצת? האם זהו הפוסט הראשון של הצהוב שאתה קורא? אולי יהיה לך יותר קל ללכת להתחל כאן.

bottom of page