top of page

ערך במשקפיים של הצהוב

המאמר הראשון בתורת היחסות הפרטית של הצהוב לנושא הערך והמחיר

כשהצהוב היה ממש קטן, אבא שלו, שהוא איש מאוד חכם, אמר לו, שאבא שלו אמר לו, ש"עדיף להיות עשיר, בריא ומאושר על פני להיות עני, חולה ומסכן".

כשהצהוב היה קטן, הוא לא הבין בכלל.

כשהצהוב היה קטן, כמו כל ילד הוא לא הפסיק לשאול שאלות. גם אחרי שהפסיקו לענות לו, הוא המשיך לשאול שאלות, גם אחרי שהרביצו לו (לא הוריו, חס וחלילה) הוא לא הפסיק לשאול שאלות.

כשהצהוב היה קטן הוא חיפש את התשובות לשאלות שלו, אצל אנשים אחרים ובספרים שאנשים אחרים כתבו. מהר מאוד הצהוב הבין שאין טעם לשאול אנשים אחרים שאלות, כי הם מתבלבלים ועונים תשובות לשאלות שלהם ולא לשאלות שלך.

תשובות של ספרים הוא אהב יותר, כי לפחות בספרים כתוב, לעיתים, על איזו שאלה הספר מנסה לענות.

אחרי שקרא הרבה ספרים, למד הצהוב גם לקרוא (לפעמים) אנשים ולראות מה הם עושים, ואולי גם מה הם אומרים שהם עושים (אלו שני דברים שונים, כמובן), מבלי לשאול אותם שאלות בכלל, כדי לא לבלבל אותם, וגם כדי שלא ירביצו לו. מהר מאוד אחרי שלמד זאת, הבין הצהוב שהם מנסים לעשות בעצם בדיוק את מה שהוא עושה, כשהוא עושה זאת היטב. הם שואלים את עצמם שאלות, ומנסים לענות כמיטב יכולתם.

לאחר תקופה ארוכה של הקשבה בה הצטברו אצל הצהוב מספיק שאלות, הוא החל לענות עליהן בעצמו. תשובות שלו, תשובות סובייקטיביות, תשובות צהובות.

לאחר תקופה ארוכה הרבה יותר, של מענה על השאלות הללו, במהלכה למד הצהוב כל מיני מדעים כמו פסיכולוגיה, כלכלה וסטטיסטיקה, וגם התנסה בעבודה כשכיר, כעצמאי ולא מעט בין השניים, הגיע הצהוב למסקנה כי בסופו של דבר כי זה לא שהתשובות הצהובות שלו נכונות יותר מהתשובות (השחורות והלבנות), המקובלות בביה"ס, ו/או תשובות של אחרים באופן כללי, אלא שיש להן ערך רב יותר עבורו, הצהוב, שהרי הוא פרט סובייקטיבי וייחודי.

מבין מיליארדים של פרטים בעלי מטרות משלהם, יעדים שהם בחרו ותשובות נכונות עבורם, גם לצהוב יש מטרות משלו, צרכים ורצונות מסוימים (לבצע פעולה או לבחור במשלח יד מסוים), וכישורים מסוימים הנדרשים לביצוע הפעולות המתבקשת על ידו.

מכאן הצהוב הבין שני דברים חשובים:

  1. ערך הוא סובייקטיבי עבור כל אחד מאתנו. מה ששווה עבורי הון לא מזיז לך בכלל. אחד רוצה שלווה ואחר מחפש אהבה. אחד שקט, ואחר המולת ילדים. אחד קריירה סוערת ואחר פנסיה שקטה.

 

אל תחפש את התשובה לסוד החיים שלך אצל אנשים אחרים, חפש אותו אצלך !!

 

זה הזמן להכין את רשימת הערכים שלך!!!

 

2. לערך יש שני צדדים. מצד אחד הערך האישי שלי, הדבר אותו אני יכול ובוחר לחלוק עם אחרים שמכירים בו כבעל ערך. זה יכול להיות הון או נכס פיזי, זה יכול להיות היכולת שלי לבצע משימה (=עבודה), זה יכול להיות קנין רוחני (IP) ועוד.

מצד שני הערך שאין לי. זה שאני חושק בו ולא יודע, או לא מעוניין לייצר אותו. ערך שקיים אצל אחרים ושהם מוכנים לחלוק איתי.

החלפה מאוזנת בין הערכים שאתה מעוניין לספק לבין הערכים שאתה מעוניין לקבל תביא אותך לעצמאות כלכלית !!

 הארה חומרית

 נירוונה פיננסית

Yellow Daffodil Close Up

וואו !!!

חצי מואר המשיך לו הצהוב בחייו,

אבל עדיין לא הצליח לפתור ולחיות בהרמוניה עם המנטרה של סבא אבון: "עדיף להיות עשיר, בריא ומאושר על פני להיות עני, חולה ומסכן".

ישב וחשב...

גם אם אני שואף להגיע לאיזון כזה, עדיין יש פער של עולם ומלואו בין מה שיש לי להציע לבין מה שאני רוצה.

עלי להגדיר עדיפות למטרות שלי ולבחור מה הכי חשוב לי להיות. עשיר, בריא, או מאושר. אם אבחר להיות עשיר על פני בריאות או אושר מה עוזר לי הכסף? אם אבחר בבריאות לא בטוח שהיא תביא לי אושר או כסף. ואושר? זה באמת נפלא כשיש רגע קטן (או גדול) של אושר, אבל עם אושר לא הולכים למכולת. אין לי גרוש על התחת. הערך שלי נמוך. יש לי ממש מעט מה להציע. אני עובד בעבודה פשוטה שלא משלמים עליה הרבה. אין לי כישורים נוספים מלבדה. אין לי נכסים. אין לי ממון ואין לי שום דבר אחר להציע לעולם (מה זה IP בכלל?) ומצד שני יש כל כך הרבה דברים שאני רוצה: כסף, ובתים, ועוד כסף, ואנשים שיעשו כל מה שאני מבקש, כמו באגדות.

ברור שעדיף להיות עשיר, בריא ומאושר מאשר עני, מסכן וחולה. אבל הצהוב עדיין לא הבין את הפ'אנץ. למה שמישהו בכלל ירצה להיות עני ? כדי להיות מאושר? למה שמישהו ירצה להיות חולה? האם העושר בא על חשבון האושר, או איתו יד ביד? ואם אתה עשיר ומאושר האם לא תוכל להיות גם בריא? (מה, נסחפתי באופטימיות?) איך יוצאים מזה? מה עדיף? איזה מהשלושה? האם יש תשובת בי"ס 1, 2, 3? האם צריך להתנשק עם אחד, להתחתן עם השני ולהרוג את השלישי?

אי המוכנות של הצהוב להתפשר על מה הוא רוצה להיות שיהיה גדול ובאיזה סדר עדיפות: עני או חולה או מסכן הביאה אותו למסקנה השלישית והחשובה :

3. השגת אחת ממטרות החיים שלך לא רק  שאינה פוגעת בסיכוייך להשגת מטרות החיים האחרות, להיפך, היא מגדילה את הסיכוי להשגתן, שכן פעולות והתנהגויות מסוימות יובילו אותך להשגת מטרות מרובות, במקביל וברצף ויניבו שפע של עושר, בריאות, אושר וכל אשר תברך את עצמך ואת הסובבים אותך בסינרגיה ובעוצמה שגדלה באופן מעריכי ומאפשרת כל מטרה נכונה נוספת שתחלום.

Yellow Flowers

וואו !!!

 

עכשיו הצהוב באמת הואר, והבין שעל מנת להגיע לאיזון במציאות בה סחר החליפין בין הערכים שאתה מייצר לאילו שאתה מעוניין לקבל הוא לא הוגן בשל מיסוי גבוה ובנקאות פיאט ברזרבה חלקית עליהם אני מרחיב בטורים משחק סכום חצי, כמה אני מרוויח באמת ואחרים ש

אם אתה רוצה להיות גם עשיר גם מאושר וגם בריא, כדאי שתפסיק להגיד כל הזמן: אין לי ערך. אני לא ספר, אני לא מנקה, אני לא אינסטלטור, אני לא צבעי, אני רק יודע למכור את הזמן שלי למנגנון גדול ומסובך שאני לא יודע להסביר איך הוא פועל ומה הוא עושה, אבל בתמורה הוא נותן לי בסוף החודש חבילה של ניירות צבעוניים, שמהם המדינה, הבנקים וכל מי שיכול, חוטף לי מכל וכל, ובסוף אני נשאר בלי כלום, נטול כל תמורה. לפעמים לא רק שנגמרים לי כל הניירות הצבעוניים, אלא שאני חייב עוד ניירות צבעוניים, כלומר עוד זמן למעביד. אין דרך אחרת.

יש דרך אחרת !!

תאמר לעצמך כל הזמן: יש לי ערך. אני מאסטר שף בבישול שאריות מזון, אני מאמן הכושר האישי מספר 1 בעולם, אני מורה לחשבון מלידה ועובד גם בבידוד וגם במלחמה, אני מקשט ציפורניים מחונן, אני אלוף הורדת הכתמים מצד סבתא שלי (וכל זה רק בתחפושת המטפח!!) אני גם יודע להתחפש גם לשיטתי, למנהל, לריאליסט, ליזם או להאקר.

אני תורם ערך רב כל כך לתא המשפחתי שלי, כך שאני יכול להשתמש ביתרת הניירות הצבעוניים שנשארים לי כל חודש (אחרי שסיפקתי לעצמי בעצמי חלק מהצרכים שלי) על מנת לרכוש דברים בעלי ערך יצרני = נכסים שבתורם ישיאו לי עוד ערך וייצרו בעצמם עוד ניירות צבעוניים וחוזר חלילה עד שכבר לא אהיה תלוי באלכימאי  "חיצוני", המעביד שלי, שיהפוך את הזמן שלי לניירות צבעוניים, אלא אני אוכל לעשות את זה בעצמי.

תהייה לי מכונה שמדפיסה כסף !!

 

אם אני אבחר בדרך שתהפוך אותי לעשיר ולבריא סביר להניח שאהיה גם מאושר. אם אהיה עשיר ומאושר, זה נראה לי נקודת פתיחה טובה יותר מההפוכה (עני ומסכן) על מנת להיות בריא. אם אני בריא ומאושר זה כבר סבבה וכל מה שנשאר זה לקרוא וליישם את הבלוג הצהוב ולהפוך להיות גם "עשיר".

 

לסיכום, לא רק שאנחנו הצהובים דורשים תמורה חומרית הוגנת עבור הזמן, הזיעה, והדם שלנו אנחנו גם מעוניינים שתהליך הפקת התמורה הזו יביא לנו גם בריאות ואושר על הדרך !

 למה לא להיות עשיר בריא ומאושר, אם אפשר?!

 

הרבה מאמרים בבלוג יתמקדו ב"עשיר", אבל חלק דווקא ישימו לדגש את ה"מאושר" או את ה"בריא", זה גם חלק מהדיל.

מבולבל/ת קצת? האם זהו הפוסט הראשון של הצהוב שאתה קורא? אולי יהיה לך יותר ללכת להתחל כאן.

bottom of page