top of page

מיקור פנים 101

מיקור פנים לעומת מיקור חוץ

לא מצטרפים לכת - זה לא מדע טילים - מוזמנים לנשנש משני המזנונים

המאמר הזה הוא המשך ישיר לדיבר השביעי פתח כישורי חיים אשר יחסכו לך הוצאות, אם עדיין לא קראת אותו, זה הזמן. 

כדאי לקרוא לפני גם את מאמר הליבה המטלטל אז כמה אני מרוויח באמת לשעת עבודה, נטו.  הוא בטוח ייתן לך מוטיבציה למיקור פנים.

נקודת המוצא שלי היא שאתם מבינים ומסכימים שמיקור פנים, כלומר ביצוע חלק מהמשימות של התא המשפחתי על ידי החברים בו הוא חלק משמעותי מהיציאה לעצמאות כלכלית.

על ידי מיקור פנים הצהובים מקבלים מכפיל רווח משמעותי ונקודת אחיזה לפריצת השיטה.

ללא אוטונומיה אישית, כלומר ללא היכולת לקבל החלטות ולפעול לפיהן, מיקור פנים או מיקור חוץ, לא תגיעו לעצמאות משום סוג שהוא.

לפני שאנחנו מתחילים בתהליך עצמו, בואו נסקור את היתרונות והחסרונות של מיקור פנים:

יתרונות:

1. זה זול. אין עלויות למעט הזמן שלנו, כלים וחומרים. אנחנו חוסכים את כל העלויות הישירות והעקיפות של בעל המקצוע, ויש המון, דיברנו על זה.

2. זה מעצים. אתה עצמאי ומועצם כאשר אתה שולט בתהליך ומסוגל לעשות אותו עבור עצמך. זוכרים את ניו? "I KNOW KONG-FU"

חסרונות:

1. זה לא מקצועי. רמת הביצוע שלך או שלך חבריך לתא המשפחתי כנראה לא תהיה גבוהה בהתחלה ותשתפר רק בהמשך.

2."אסון" עלול להתרחש. השירות כולו יכול שלא להתבצע, להתחרבש, או שיגרם נזק בלתי הפיך לנותן השירות או לנשוא השירות.

ולכן אני מזהיר מפני השימוש במיקור פנים לביצוע פעולות שיש להן השלכות משמעותיות, לא רק אבל גם על הבריאות הפיזית או האיתנות הפיננסית שלך.

(אתם מוזמנים לעיין שוב בתנאי השימוש באתר ולהיזכר שהאחריות על החיים שלכם היא שלכם :))

דוגמא א: אם אחת השומות שלך גדלה ומשנה צבע, לך לרופא עור. אל תחטא את המקום, אל תיקח סכין יפני ואל תשתמש במיקור פנים במקרה הזה.

דוגמא ב: אם נפל לידיך לראשונה בחייך סכום גדול של כסף, לך למתכנן פיננסי מוסמך CFP. אל תנסה לנהל את הכסף בעצמך ואל תנסה להפוך בין לילה למנהל השקעות בהתבסס על בלוג חינמי.

עם זאת, הנחת המוצא של המאמר היתה כי אם נפנה למיקור חוץ, כלומר למקצוען בתשלום לכל דבר ועניין, נוותר על עצמאותינו, נוותר על חלקינו בעוגה ונהפוך עצמנו בהתנדבות לעבדים.

אז מה עושים? איך נחלצים מהקאצ'?

להצלתינו באה הדיאלקטיקה. מונח שגור, נפוץ ומקובל בתורות רבות, החל בזנון מאליאה וכלה בקבלה.

לפי ויקיפדיה דיאלקטיקה היא מונח פילוסופי מערבי המשמש לתיאור שיטות שונות להשגת האמת או לתיאור תנועת ההתפתחות בעולם הרוח או החומר, או שניהם יחד. השימוש הנפוץ ביותר במילה דיאלקטיקה הוא כהתפתחות מתוך קונפליקט.

אמהמה, למישהו יש אינטרס להשאיר אתכם בעלטה. חושפים טפח ומכסים טפחיים.

ה"מבינים" בדיאלקטיקה יתפלפלו ויספרו לכם עד זרא על השימוש התיאורטי בשיטה, אבל סביר להניח שגם אם תהפכו את האינטרנט וגם אם תהפכו את ה"מבין" בעצמו לא תקבלו איזכור ולא תמצאו שימוש מעשי כלשהו לדיאלקטיקה. ללמוד על דיאלקטיקה בספרים לא יביא לכם תועלת כלל.

ובכן הצהוב כאן כדי להראות לכם את האור: קחו את הדיאלקטיקה והפכו אותה לדרך החיים המעשית שלכם:

(אם התפלצנתי יותר מדי, פשוט תחליפו את המילה "דיאלקטיקה" במילה "מתח" :))

מהיום כל שירות שאתם משלמים עבורו לגורם חיצוני מועמד לעלות על מדורת הדיאלקטיקה ולהפוך לשירות שמבוצע בחינם על ידי חבר בתא המשפחתי.

בעברית: בכל פעם לפני שאתם משלמים למישהו שיעשה עבורכם משהו שאתם יכולים לעשות לבד, תרגישו את המתח הזה, בין האפשרות לקבל את הסיפוק המיידי בהווה לבין הגשמת מטרות החיים הכלכליות שלכם בעתיד. מתח דיאלקטי עשוי להיות לא נעים למתרגלים מתחילים אולם שימורו יכול לייצר רווחים גבוהים.

זו לא דרך חיים קלה או פשוטה. האמת בה היית בטוחה עד היום נעלמת. הדרך שהיתה פרושה לפניך נמחקת והעתיד הופך להיות רצף של החלטות קשות בתנאי אי ודאות ועם תוצאות בלתי ניתנות לצפיה מראש.

אבל אלו הם החיים. ככה זה היה למעשה תמיד. כל מי שמוכר לכם סיפור אחר, בצורה זו או אחרת משקר.

ולכן,

מהיום,

בכל פעם שתהיה לכם משימה לביצוע, תעמוד בפניכם הבחירה:

האם זו תהיה אחת המשימות שאני בוחר לתת למקצוען לטפל בה, או האם זו משימה שאני בוחר לבצע בעצמי.

ראו איזו עוצמה טמונה בדרך החיים המעשית הזו. הבחירה היא שלי. אני בוחר לבצע זאת בעצמי, או אני בוחר לתת למישהו אחר לעשות זאת. לא מחוסר ברירה אלא מתוך חיפוש האמת והדרך הנכונה עבורי לעצמאות כלכלית !!!

Light Bulb

אז מאיפה מתחילים? 3 עקרונות יסוד למיקור פנים:

א. אתם לא מצטרפים לכת :)

הקוראים החשדנים עלולים לקבל את הרושם שהצהוב הינו קיצוני פנאטי שקורא למיקור פנים של כל השירותים שהחברה מציעה: לנקות לבד, לבשל לבד, לתפור לבד, ללמד לבד, לצוד חיות בר למאכל ולהחליף את העור שלהן בסחר חליפין שאינו מבוסס מטבע תמורת אספקה לחורף. אם אתם קוראים הצהוב אתם צריכים להיפרד מהמשפחה ומהחברים שלכם ולצאת לגלות מרצון מצוידים בסכין בלבד. זה כמובן לא כך.

הצהוב סובייקטיבי ולא שיפוטי.

הצהוב מאפשר לכם להראות את הצבעים האמיתיים שלכם.

אתם אלו שבשליטה. הדיאלקטיקה היא שרביט המלכות שלכם והבחירה בידכם: מיקור פנים או מיקור חוץ.

ב. זה לא מדע טילים :)

 

מיקור פנים זה פשוט. גם כאן 3 שלבים פשוטים ואפשר כבר להתחיל.

1. אל תבצעו מיקור פנים למשימות הרות גורל - אל תתעסקו עם הבריאות שלכם, אל תתעסקו עם משימות פיננסיות שאתם לא מוכשרים לטפל בהן.

2. בצעו מיקור פנים לשירותים שאתם מוציאים עליהם ממון רב, או יכולים לחסוך עליהם ממון רב - באופן אובייקטיבי אתם יכולים להתחיל בקבלת שליטה על ארבעת דרקוני ההוצאה: תחבורה ותקשורת, דיור ואחזקת הבית, מזון, וחינוך תרבות ובידור. כל אחד מסעיפים אלו מהווה כ-20% מההוצאה שלכם, כלומר ביחד הם מהווים כ-80% מהוצאות משק הבית. באופן סובייקטיבי אתם יכולים לכתוב את רשימת ההוצאות שלכם ולגלות מיהם הדרקונים הפרטיים שלכם.

3. בצעו מיקור פנים לשירותים שאתם טובים בהם, שאתם אוהבים ושבהם פוטנציאל החיסכון הוא הגדול ביותר עבורכם - הבלוג הצהוב בנוי על בסיס טיפוסי אישיות שונים: מנהל, שיטתי, יזם, ריאליסט, מטפח והאקר. באופן טבעי כל אחד מתחבר לטיפוסים אחרים, יש לו יכולות שונות ואהבות מיוחדות משלו. התחברו לעצמכם, רק אל אל תשכחו, עצמאות כלכלית היא המטרה! אם יומולדת לילד עולה 1,500 ש"ח (500 מפעיל, 700 למקום פלוס כיבוד ו 300 שונות) ואתם מחליטים על מיקור פנים ומוציאים 2,000 ש"ח על הפקה פרטית משלכם, שכרכם יצא בהפסדכם (בהנחה שהערך של שני האירועים דומה).

ג. אתם מוזמנים לנשנש משני המזנונים :))

באופן משעשע ואירוני לעומת הכישלון של הדיאלקטיקה בעולם החיצוני לעבור מהתיאוריה לפרקטיקה, מהרוח לחומר, בבלוג הצהוב הצלחתה של הדיאלקטיקה כפולה. אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה. אפשר במקביל להשתמש במיקור פנים ולא להשתמש בו. אפשר לרקוד על כל החתונות במקביל. הכיצד? איך זה עובד?

דוגמא 1: מיקור פנים של הנסיעות לעבודה. בתי בת ה-15 החלה לעבוד לאחרונה במקום עבודה מסודר והיא זכאית להחזר הוצאות נסיעה בתלוש. אם היא מוציאה את שירותי הנסיעה למיקור פנים ורוכבת לעבודה באופניים, היא שומרת את ההחזר לעצמה. אם יורד גשם או שאין לה פנאי, היא משתמשת עם ההחזר לדמי הנסיעה באוטובוס. הכל חוקי, שקוף, וגמיש לבחירתה.

דוגמא 2: מיקור חוץ של פן לשיער. נניח ואני אוהב לעשות פן פעם בשבועיים. שמעתי מהצהוב על הדיאלקטיקה והחלטתי לנסות במקום ללכת לספר באופן קבוע, ללכת פעם אחת לספר, פעם אחת לעשות פן בבית וחוזר חלילה. כך יוצא שאני הולך לספר פעם בחודש ובין לבין אני עושה פן תחזוקה בבית.

נכון, התוצאה עדיין קצת פחות טובה, הפן שלי פחות יפה ובפעם הראשונה שעשיתי פן אפילו שרפתי לעצמי קצת את השיער. אבל למדתי מאז. וההוצאה היא חצי!! שלא לדבר על הזמן שנחסך, פטור מחניה על המדרכה (ראיתם פעם חניה פנויה ברחוב הירקון?), והימנעות מהלחץ להספיק עוד סידור.

הצהוב – בקריאה ראשונה מטורף, בקריאה שניה הזוי, בשלישית הגיוני וברביעית גאוני

למה אתם מחכים? תתחילו ליישם

איזה טיפוס אישיות מדבר אליכם יותר? מי יעזור לכם במיקור פנים?

מבולבל/ת קצת? האם זהו הפוסט הראשון של הצהוב שאתה קורא? אולי יהיה לך יותר ללכת להתחל כאן.

bottom of page