top of page

4. צמצם את הרכב שלך

ואת ההוצאות עליו

אחרי ש"טיפלנו" בהוצאה מספר אחת של משק הבית, אנחנו מגיעים להוצאה מספר 2. כן. האוטו. במאמציה להחביא את גודל ההוצאה שלנו על תחבורה, המדינה (הלמ"ס) מחביאה את הוצאות התחבורה שלנו ביחד עם הוצאות התקשורת. יכול להיות שהסלולר הוא ה"אוטו" הבא, אביזר מתקדם טכנולוגית ויקר בטירוף שלמרות העובדה כי יכולותיו של דגם בסיסי וזול עולות בהרבה על הצרכים שלנו אנחנו מתעקשים להצטייד במודל המשוכלל והיקר ביותר ולהחליפו בחדש יותר, משוכלל יותר ויקר יותר, בתדירות הולכת וגוברת.

Car Lot

20% מההוצאות של משק בית בישראל 2016 הן על תחבורה ותקשורת.

מה לא נכתב על הוצאות רכב? אובדן ערך של עשרות אלפי שקלים לשנה בשנים הראשונות לבעלות - נטחן עד דק. על כך שהאוטו עומד כאבן שאין לה הופכין 96% מהזמן ושמשמש אותנו רק 4% מהזמן, נכתב. את העובדה שגם אם יש לך כסף לאוטו אין לך כסף או שבכלל אין אפשרות להשיג חניה, כולם יודעים. זה שאתה מבלה זמן רב יותר בלהקיף את היעד בחיפוש אחר חניה מאשר בנסיעה ליעד עצמו, אתה יודע. וגם כמה זמן אתה מבטל בתחנת דלק, מוסך, שטיפה או טסט אתה יודע אף יודע.  לא אשכח לציין גם קנסות חניה יקרים, דוחות תנועה בסכומים אסטרונומיים וחס חלילה תאונות מכוסות (ע"י ביטוח שאתה משלם כל חודש) או חס וחלילה יותר – תאונות אשר לא מכוסות בביטוח.

כולם מסכימים שבעלות ושימוש ברכב פרטי זה רע, אבל מה ניתן לעשות?

לצמצם, כמובן.

אם בבעלות התא המשפחתי שני רכבים פרטיים, צמצמו רכב אחד והחליפו אותו בהליכה, רכיבה על אופניים, תחבורה ציבורית, תחבורה שיתופית או כל סידור אחר.

אם בבעלות התא המשפחתי רכב אחד, נסו לצמצם את השימוש בו ולהחליף אותו בפתרונות שציינתי להלן, או בפתרונות משלכם. השמיים הם הגבול. בתוך הערים ניתן לפגוש משפחות רבות שאין להן אפילו רכב אחד (וכן, רכב מהעבודה, עדיין נחשב רכב. אפשר לקבל כסף מזומן במקום. מעבר לכך, רכב מעבודה גם פוגע בזכויות הפנסיוניות שלכם, יותר אוטו פחות פנסיה. וואלה? באמת?).

ההוצאה על כל מכונית היא כ-2,500 שח כל חודש שיכולים להיות שלכם במלואם.

נטו. אחרי מס.

וגם כאן נחשב ריבית וגם דריבית 8% ל-19 שנה הוקוס פוקוס:

1,330,957 ₪ על ידי הימנעות  מרכב אחד !!!

בוא'נה, זה כבר הון !! הסכום הזה עשוי להיות כפול בגודלו אם תוותרו על שתי המכוניות !!

האם אתם קולטים את המספרים?!

שחרור מכלי רכב, מעבר לעובדה כי ימלא את כיסכם מזומנים בשפע, יתרום לכם גם במימדים רבים נוספים. ראשית ועיקרית התניידות עצמית ממקום למקום היא הזדמנות נפלאה לשרוף קלוריות במגוון דרכים. הליכה, ריצה, ורכיבה על אופניים מהוות אימון אירובי מצוין. הדרך יכולה להוות אימון כושר מלא, להיות הפסקה לטעינת מצברים או סתם הזדמנות לנקות את הראש. החזירו את התירוצים לכיסים: אם זה רחוק, אפשר חצי באוטובוס וחצי בהליכה. אם חם ומזיעים אפשר להחליף חולצה, ואם זה ברמת המקלחת ואין כזו בעבודה, אפשר להגיע לעבודה באוטובוס ולחזור הביתה בריצה.

שנית, אם אתם גרים במיקום הנכון ביחס למוקדי החיים שלכם (ונרחיב על כך בהמשך בטור מרכז החיים שלך) שימוש מושכל בתחבורה ציבורית בשילוב עם הנעה עצמית יהיה בדרך כלל קצר יותר ויחסוך לכם זמן או יהיה נעים יותר כי אינכם צריכים לנהוג במכונית בפקק תנועה או פרודוקטיבי יותר כי אתם יכולים לעשות דברים אחרים תוך כדי הנסיעה, או  שלושתם ביחד. כל זאת מעבר לחסכון הכספי.

כמובן שאנחנו לא באקסטרים, ואם מבחינתכם זה "בלתי אפשרי" לוותר אפילו על אוטו אחד, ניתן גם לצמצם את הוצאות הרכב מבלי לוותר עליו לגמרי בדרכים רבות, שהולמות את טיפוס האישיות שלנו, ועל כך במאמרי המשך רכב 101, רכב 102 , רכב 103, רכב 104 וכו..

למזלנו, נראה כי התקדמות הטכנולוגית תפעל לטובתנו בנושא ההוצאה על הרכב הפרטי, ובעוד מספר שנים לא רב, כנראה ונשתמש כמעט כולנו (בעיקר בערים הגדולות) ברכבים שיתופיים (ואוטונומיים) שיגרמו לבעלות על רכב פרטי כתופעה גורפת, להיעלם מן העולם ולהוצאות התחבורה קטנות והולכות לרובינו.

שימו לב שלא להוציא על סעיף התקשורת ההולך ותופח את כל מה שאתם חוסכים בסעיף הרכב 😊

צמצם את הרכב שלך, גם רכב חברה

מבולבל/ת קצת? האם זהו הפוסט הראשון של הצהוב שאתה קורא? אולי יהיה לך יותר קל ללכת להתחל כאן.

bottom of page