top of page

התספורת

(כן או לא מה שאתם חושבים)

אתמול הצהובה סיפרה את הצהוב.

גזרה לו את השערות על הראש. זה המקום לציין כי הצהובה היא גורו כלכלי בפני עצמה, מחוננת ומוכשרת יותר מהצהוב, אבל היא מאוד עסוקה ואין לה פנאי ללהג כפי שלצהוב יש, ולכן הוא מספר הסיפורים במשפחה.

הערך של התספורת שהשיאה הצהובה לתא הכלכלי המשפחתי (מלשון השיאה=נתנה ולא נישואין) מוערך על ידי הצהוב בכ200 ₪. העלות של התספורת הזו לתא הכלכלי המשפחתי הוא השימוש בזמן שעומד לרשות והכישורים אותם רכשה הצהובה, לא חינם, אבל ללא הוצאה כספית ישירה.

 

בסיכום כולל של הסיפור הקצר הזה נחסכה מהתא המשפחתי הוצאה של 200 ₪. בעוד שערותיו הצהובות צונחות לרצפת האמבטיה הצהוב חושב איך התספורת עזרה לו להגיע לחסכון או רווח של עשרות ומאות אלפי שקלים מומצאים שלא היו ולא נולדו. הכיצד ומה ההיגיון הצהוב הזה? ואיך הוא עוזר לנו להגיע לעצמאות כלכלית?

לצהוב אין מושג ירוק כמה יעלה לו להסתפר. הוא לא נעזר בשירותי ספרות חיצוניים מזה שנים רבות. כיצד הגיע לחישוב ערך של 200 ₪? הצהוב מעריך את מחיר התספורת עצמה ב 80 ₪. כמובן שצריך לזכור עלויות תחבורה, חניה, ותקשורת (20% מהתקציב המשפחתי כבר אמרנו?) ושעה וחצי של זמן אבוד או חצי אבוד או שזקוק להצלה באופן אקטיבי של הצהוב בנסיעה הלוך ושוב למספרה ועוגמת הנפש בזמן ההמתנה לספר (שירים ושערים או גלגלץ ברדיו במקביל לערוץ חדשות 10 2 או אלגזירה בטלויזיה מושתקת במקרה הטוב + שיחות סלולר של האחים לגל מדרום אמריקה במקרה הפחות טוב וכל זה נכתב עוד לפני תקופת הקורונה ושאר הנגעים). שיאו של הביקור הוא ההעפלה לכסא הכבוד שם תורך לקיים את שיחת החולין המתבקשת עם הספר על מה נשמע, ביבי ואייל גולן. הייתי צריך להגיד לצהוב לתמחר ב250 ₪ את העלות הכוללת של התספורת באימשלי.

Haircut

היות והצהוב מעוניין לאכול את העוגה פעמיים ולהשאיר אותה שלמה, הוא עוגה ראשונה מסתפר בבית. הוצאות תחבורה=אפס. זמן אבוד=אפס. עוגמת נפש ונזק היקפי אחר=מינימלי. גם אם אין לכם את הצהובה אתם יכולים למצוא ספר שיגיע אליכם הביתה מסיבותיו שלו (אוכל לשפוך על כך אור ולהסביר איך זה עובד במאמרי האלכימיה של ההאקר).

עוגה שניה שהצהוב אוכל היא העובדה שהצהובה היא זו שמספרת את הצהוב ולכן ההוצאה כאן היא הזמן והכישורים של הצהובה נטו (היא גרה באותו הבית, וממש ממש מוכשרת, לא רק בספרות, אני לא צוחק, היא מושלמת, אבל זו פעם אחרונה שאזכיר זאת כי זה מעייף). מה שחשוב להדגיש כאן זה את היקף התועלות והערכים האינסופיים הטמונים במיקור הפנים של התא המשפחתי הכלכלי.

היכולת של התא המשפחתי הכלכלי לספק לעצמו אפילו חלק מצרכיו משנה בצורה דרמטית את מצבו הכלכלי של התא. הכנס לכאן על מנת למלא שאלון אישיות ולגלות כבר עכשיו מה אתה אתה לעשות עבור התא המשפחתי שלך כך שהוא יתקדם אל עבר העצמאות כלכלית.

יידרשו טבלאות אקסל מטורפות בהיקפן על מנת לחשב ולהמחיש מה עשוי להיות הערך של כל הצעדים הפשוטים והקטנים בדרך למיליונים. אבל פה נבחן רק את התספורת. אם אני לא מוציא 250 ₪ לתספורת כל חודשיים, כלומר לא מוציא 1,500 ₪ בשנה. אני מגיע לסכום מצטבר של 28,500 ₪ במשך 19 שנה!! לחבר בודד בתא המשפחתי.

אם אנחנו 5 במשפחה זה 142,500 ₪. הלו? 142 אלף שקל?!

אבל רק רגע, כראוי לבלוג פיננסי, הבה נציב את הנתונים בנוסחת הערך העתידי של סדרת תשלומים דו חודשיים הכוללת אפקט ריבית דריבית של 8% לשנה (כמנהגינו בקודש ועל כך בטור ריבית דריבית):  מחשבון פיננסי...מחשב מסלול מחדש...

66,107 ₪ ב19 שנה ליחיד או 330,535 ₪ למשפחה !! וואו, זה כבר הון קטן!! בסך הכל מתספורת!!

אני מכיר אנשים שמסתפרים בבית ועדיין מקבלים מחמאות, ייתכן שאפילו תעשו את זה יותר טוב מהספר, השמיים הם הגבול.

בנוסף, אחוז החיסכון הנובע ממיקור פנים אינו מוגבל ל-100% שהרי אתה יכול להרוויח עוד דברים חוץ מהכסף. למשל זמן, כמו במקרה של התספורת. למשל בריאות, כאשר מדובר בבישול ביתי וכו.

מבחינה משפטית ברור לכל בר דעת שמיקור פנים בתא המשפחתי אינו עסקת ברטר (למרות שגם עסקאות ברטר עשויות להיות חוקיות ומקובלות במדינות מסוימות בתקופות מסוימות) ולכן הוא אינו ניתן למיסוי, לא ניתן להגביל אותו ולא ניתן להחיל עליו חקיקה.

בצורה זאת אנחנו לא רק נמנעים מלשלם את שכר העבודה של הספר, אלא גם את השכירות, הארנונה, החשמל המים, והכבלים של המספרה, או של כל נותן שירות אחר (מי נראה לכם משלם על זה?) ובאופן משמעותי הרבה יותר, אנו גם נמנעים מלשלם 17% מע"מ, 50% מס הכנסה (הצהובה והספר), ביטוח אחריות מקצועית (שכן הצהובה לא היתה ולא תהיה ספרית מקצוענית) ושאר ירקות מטוגנים כהזיה הפסיכדלית החביבה עליכם.

Money

איך אתם לא רואים את העולם צבוע בצהוב?

בזכות העובדה שהצהובים מסתפרים בבית ולא מסתפרים במספרה, הם חוסכים 330,000 אלף שח ב-19 שנה !!!

המון כסף בזכות פעולה פשוטה שכל אחד יכול. בתוך 19 שנה בלבד !!!

זה ממש מעט זמן, בערך כמו הזמן שהקדשתם ללימודים, יקיריי. כמה שנים למדתם, בבקשה? 15? 18? יותר?

זה פחות זמן מאשר לוקח לגדל ילד ולשחרר אותו לעולם (שייצא כבר מהבית בגיל 30, בבקשה)

זה הרבה פחות זמן מאשר לוקח לצאת לפנסיה קונבנציונלית. אפילו בפנסיית הזכויות האגדית, שלא תשוב עוד, ברי המזל עבדו לפחות 35 שנה לפני היציאה לגמלאות.
 

19 שנים זה חצי מזה !!!

בזכות הפעולה הפשוטה כל כך של להסתפר בבית. אפילו סידור שספר מקצועי יגיע אליכם הביתה תוכלו לחסוך/להרוויח מאות אלפי שקלים שישנו באופן דרמטי את המצב הכלכלי שלכם.

בזכות התספורת ובזכות מספר פעולות פשוטות נוספות, דומות וגם שונות מאוד. תוכלו גם אתם מהר מאוד להיות עצמאים כלכלית מבלי לעשות מהפכים קיצוניים בחיים כמו לגור באוטו או להסתפק במקלחות קרות ודייסה למשך ה50 שנה הבאות, וזו המהות של ERNE - Early Retirement Not Extreme.
 

לא יודעים לספר? תעשו ציפורניים. לא יודעים ציפורניים? תפנקו במסאג'. תלמדו אנגלית. תנו תמיכה טכנית. תכינו ארוחות צהריים לחבר משפחה שעובד בחוץ.

אתם בכלל לא מטפחים? לא מטפלים ולא מפנקים? להתעסק עם אנשים זה לא אתם, אבל אתם עדיין רוצים לעוף? נסו לקרוא וליישם מאמרים של הריאליסט, היזם, השיטתי, המנהל, או ההאקר.

מבולבל/ת קצת? האם זהו הפוסט הראשון של הצהוב שאתה קורא? אולי יהיה לך יותר קל ללכת להתחל כאן.

bottom of page