top of page

3. צמצם את הבית שלך 

ואת ההוצאות עליו

הדרך שלנו לעצמאות כלכלית תהיה אפקטיבית ביותר אם נתמקד בעיקר ולא בטפל.

על כך נרחיב רבות בהמשך.

בשלב זה, על מנת להעצים אותך כלכלית נבחן על פי סדר גודל את ההוצאות שלך, ונתחיל בהוצאה מספר אחת, ההוצאה הגדולה ביותר של משק בית בישראל, ניחשת כבר, קראת נכון, הבית שלך.

Luxury Home

כ-40% מההוצאות של משק בית בישראל הן על מבנה המגורים.

40% מההוצאות, אתם קולטים?

לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שנת 2016 ההוצאה הגדולה ביותר של משק בית בישראל היא על דיור, שמהווה 24.7% מכלל ההוצאות, אולם אם נוסיף גם את סעיפי תחזוקת הדירה ומשק הבית עם 9.5% וריהוט וציוד לבית עם 3.7% נגיע כבר לכמעט 40% (39.7%).

עזבו אתכם מהטפל: כמה זה בדיוק יוצא ב2022, טבלאות אקסל צמודות מדד, תכנון פיננסי רב שנתי, או תכנון פרישה לפי מודל ממוחשב. באופן יחסי, כרגע, הם כנראה בטלים וחסרי חשיבות עבורכם.

מה כן חשוב? חשוב שעל קורת הגג שמעל הראש שלך את מוציאים 40% מכלל ההוצאות שלכם. וזו חתיכה ענקית מהעוגה.

אך אל תתייאשו ואל תשברו, כי הצהוב, עליו אולי כבר שמעתם, מסתכל על המצב בעיניים אחרות לגמרי ורואה איך המצב משחק לטובתכם. בגלל עיוות היסטורי זה, דווקא בזכות כשל השוק שהביא לכך שסעיף הבית מגיע ל40% מכלל ההוצאות שלכם, חסכון גדול שלכם דווקא בסעיף עיקרי זה יקדם אתכם ויקרב אותכם פי כמה וכמה למטרות שלכם.

זה עובד כמו ממוצע משוקלל. כמו ששיפור ציון בבגרות במקצוע עם הרבה יחידות משפר יותר את הממוצע הכללי משיפור מקצוע עם מעט יחידות.

אם תורידו 20% מההוצאות שלכם על הבית, ואני מעז להגיד 20% כי זה בהחלט אפשרי, אז תגיעו אחרי יישום דיבר אחד בלבד (!!) מתוך עשרת הדיברות (!!) לחסכון של 8% מההוצאות הכוללות של משק הבית שלכם (20%*40%= 8% ).

כבר כמעט הגעתם ל-10% שאנחנו ראויים לקבל ושהבטחתי לכם מתנה כל חודש.

אותם 20% חסכון בהוצאות הבית יהיו לך ל"משכורת" שתשולם לך מדי חודש במזומן, כסף פרטי שלך, בסכום 8% מההוצאות הכוללות שלך. מדובר בממוצע (ממוצע שקרן, נדבר עליו בהזדמנות) במשכורת של 1,232 ₪ לחודש אחרי מס (אילו הם 8% שנחסכים מהוצאות משק בית ממוצע).

1,232 ₪ לחודש, לתמיד, לכל החיים. זה יכול להיות בכיס שלך כבר בראשון לחודש הבא.

1,232 ₪ לחודש זה 14,784 ₪ לשנה, 280,896 ₪ ל-19 שנה וכולל ריבית דריבית של 8% לשנה, מדובר ב-655,895 ₪. וואלה, הון קטן.

אז איך עושים את זה? איך מורידים 20% מהבית?

Brick house

הדרך הראשונה היא לעשות בדיוק כפי שזה נשמע. לצמצם ב20% את שטח המגורים או את עלותו.

אם אתה גר בדירת 5 חדרים עבור לדירת 4 חדרים (הפחתה של 20% בשטח הדיור). אפשרות אחרת עשויה להיות הפחתה של 20% מעלותו של הבית. אם אתה שוכר דירה קומה 2 בלי מעלית, תעבור לשכור דירה בקומה 4 ללא מעלית ב 20% פחות דמי שכירות. גור בבניין "מור אפורדבל" או "מס אקונומיקו" פשוט המילה חסכוני לא מתאימה כאן, כי אתה לא חוסך, אלא בוחר באופן מודע ב"פחות" בית. אם הילדים טרם נולדו אפשר לגור בדירת 2.5 אפילו אם להורים או לחברים או אפילו לכם יש דירת 4 חדרים בבעלות, גם אם זה ב"זול" או ב"חינם" או "שבשלב זה של חיינו אנחנו יכולים לפרגן לעצמינו". אם הילדים כבר יצאו מהבית אפשר לשקול לצמצם חזרה. אתם אילו שיודעים הכי טוב את נסיבות חייכם. הצהוב הוא לא בייביסיטר, הוא גורו פיננסי. היו עצמאים ומצאו את הפתרון האישי שלכם.

למה כל כך חשוב להקטין את הבית פיזית, אפילו אם אפשר להשיג בית גדול יותר באותו המחיר?

כי ההקטנה טומנת בחובה פרס נוסף...

הדרך השניה לצמצם את ההוצאות על הבית היא הפחתה יחסית של ההוצאות הנלוות לבית גדול.

בית קטן יותר = הוצאות קטנות יותר. אנו נשלם לא רק פחות משכנתא או שכירות, אלא גם פחות ארנונה, פחות ועד בית, פחות חשמל לחימום/קירור, פחות לעוזרת, פחות ביטוח, פחות שיפוץ, פחות לקנות ולאגור ג'אנק ופחות הרבה מאוד דברים אחרים באופן יחסי לשטח הבית.

אתם בעצם מקטינים את החתימה הצרכנית שלכם ב20%.

אל דאגה, מחקרים מראים שהקטנה במידה של שטח המחיה, מזמנת לפרטים בקבוצה הזדמנויות רבות יותר לאינטראקציות חברתיות ולאורך זמן היא מנבאת קשרים טובים יותר בין הפרטים החולקים את המרחב. במילים פשוטות, בית קטן יוצר משפחה מלוכדת.

הדרך השלישית לצמצם סעיף משמעותי זה, היא לצמצם בעלויות האחזקה של הבית מעבר לאילו הנגזרות מהקטנת שטחו.

על מנת להמשיך ולצמצם את עלויות התחזוקה עליכם ראשית "לגייס" את החבר השיטתי של התא הכלכלי המשפחתי על מנת שיגלה מהן ההוצאות הספציפיות שלכם, ואח"כ "לגייס" חברים נוספים בתא המשפחתי שלכם כדי ללמוד לא רק איפה, אלא גם איך לכם באופן אישי הכי כדאי לפעול ע"י שימוש במיקור פנים כלומר באיזה חבר עליכם להשתמש ומה עליו לעשות.

אפילו אם צמצום ההוצאה על דיור יהיה הדבר היחיד שתעשה והדבר היחיד שתיקח מהבלוג הזה, הצעד הזה עשוי להבטיח את עתידך הכלכלי.

תחשבו על זה, באמת. ההוצאה על דיור היא ההוצאה הגדולה ביותר של משק בית בישראל. לא חינוך, לא תרבות, לא פנאי ולא בריאות.

ערימת בלוקים שעומדת חצי מהיום ריקה, עזובה ולא מקדמת את המטרות שלכם בחיים.

אם הפלוס 20% בלוקים זו לא המטרה הכי החשובה בחיים שלכם, חשבו מסלול מחדש וצמצמו את עלויות הבית שלכם. הודות לכך תוכלו לקדם מטרות שקרובות יותר ללבכם.

 

על החבר השיטתי ועל חברים נוספים שיעזרו לכם בדרך במאמרים: התחפושות 1, התחפושות 2 ואחרים.

מאמרים נוספים שיעזרו לכם לחסוך בהוצאות הבית: בית 101, בית 102 ועוד.

 

מבולבל/ת קצת? האם זהו הפוסט הראשון של הצהוב שאתה קורא? אולי יהיה לך יותר קל ללכת להתחל כאן.

bottom of page